NÄYTTELY AVOINNA
14.6.-29.7.2023
ti-pe klo 12.00-17.00
la klo 11.00-16.00
Tervetuloa!
Anssi Hanhelan miehen elämää kuvaavia öljypastellitöitä nähtävissä ensimmäistä kertaa Iissä! Anssi Hanhela (1962) on oululainen taiteilija, jonka juuret löytyvät Haukiputaalta. Hän on aloittanut taiteilijan uransa 1980-luvulla ekspressiivisillä maisemamaalauksilla ja sittemmin löytänyt itsensä kuvaamasta miehen elämää.
”Miehen elämä on olemassaolon kamppailua todellisuuden ja omien herkkien tunteiden välillä. Miehen elämä on eksistentialistista hätää siitä, mikä muistiin piirtyneistä jäljistä on todellisuutta, mikä yksinäisyydestä johtuvan haaveilun ja voimakkaiden tunteiden värittämää. Kaikki kuitenkin on yhtä totta, vaikka ymmärränkin, että ympäröivä maailma hahmottuu vahvasti itseni kautta.”
Hanhela kuvaa miehen elämää värikkäästi, mustalla ja sarkastisella huumorilla höystettynä. Hanhelan teoksia on mm. Oulun ja Raahen kaupunkien, Haukiputaan kunnan, Wihurin rahaston sekä Kemin taidemuseon kokoelmissa.

