Avoin haku performansseille
1.9.2025
ARToulu-taidealueen kansainväliseen teoshakuun saapui noin 150 teosehdotusta lähes kolmestakymmenestä eri maasta. Niiden joukosta toteutettavaksi valittiin Carl-Fredrik Emrikin (Ruotsi), Julijonas Urbonasin (Liettua), Chili Seitzin (Saksa) ja Isaac Cordalin (Espanja) teokset.
Mukaan valitut teokset laajentavat käsitystä siitä, mitä julkinen taide kaupunkitilassa voi olla. Teosten valinnassa huomioitiin erityisesti teosten ja ympäristön suhde, ja kuinka ne täydentävät taidealueelle jo aiemmin valittujen teosten kokonaisuutta. Teosvalinnat kuratoi Satu Oksanen, Anna Ruth ja Leevi Lehtinen.
Julijonas Urbonas toteuttaa Raatinsaareen, Lohipadonniemen puistoalueelle teoksen ”Lawn centrifuge”. Teos on sekoitus kineettistä maataidetta, astrobotaanista konetta ja vihreää huvipuistolaitetta. Teos on avoinna yleisölle kesän 2026 ajan. Julijonas Urbonas on palkittu liettualainen taiteilija, tutkija ja insinööri, joka on kansainvälisellä urallaan luonut taidetta ja tiedettä yhdistäviä teoksia ja tilallisia interventioita.
Isaac Cordal tuo Ouluun miniatyyriveistoksista koostuvan installaation ”Cement eclipses”. Cordalin pienet veistokset esittävät laajaa kirjoa erilaisia ihmisiä ja hahmoja, jotka asuttavat kaupunkia. Teoskokonaisuus on kasvanut ja kulkenut ympäri maailman taitelijan mukana jo lähes kymmenen vuotta. Veistoksia on nähty muunmuassa Berliinissä, New Yorkissa, Taiwanissa ja Montrealissa. Teokset levittäytyvät taidealueen kaikkiin kaupunginosiin, ja luovat arvostavan katseen kaupungin väestön moninaisuuteen ja rosoisuuteen.
Chili Seitzin teos koostuu lipuista, joissa on kuvattuna taivasta ja pilviä erilaisissa sääolosuhteissa. Seitzin teos on vaeltava installaatio, jonka kohteita yhdistää avarat näkymät. Lippuja on ollut esillä useissa eri kohteissa ympäri Eurooppaa. Nämä liput eivät sulje ketään ulkopuolelle, vaan osoittavat, että olemme kaikki paikkaa katsomatta maailmankansalaisia.
Carl Fredrik Emrikin teos on tiilistä muurattu figuuri, abstrakti hahmo, joka omalla hiljaisella läsnäolollaan tarkkailee ympäröivää maisemaa. Sen leikkisä ja humoristinen olemus ilahduttaa ohikulkijoita. Teoksen elinkaari on useita vuosia.
ARToulu-taidealue koostuu seitsemästä kaupunginosasta Oulujoen suiston alueella. Taidealueelle on valittu nyt yhteensä 13 taiteilijaa, jotka toteuttavat kaupunkiympäristöön kymmeniä teoksia. Teokset sijoittuvat kaikkiin alueen kaupunginosiin siten, että ne muodostavat helposti kierrettävän kokonaisuuden. Teokset valmistuvat kesäksi 2026.
ARToulu-taidealue on Oulun Taiteilijaseura -63 ry:n julkisen taiteen hanke, joka on osa Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden virallista ohjelmaa. Hankkeen rahoittajia ovat Oulun kulttuurisäätiö, opetus- ja kulttuuriministeriö sekä Oulun Taiteilijaseura -63 ry. Osa taidealueen teoksista lahjoitetaan Oulun kaupungin taidekokoelmaan.
Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki vuonna 2026, yhdessä 39 pohjoisen kunnan kanssa. Tarjolla on maailmanluokan elämyksiä läheltä, kaukaa ja siitä välistä. Kulttuuria, taidetta ja monipuolisia tapahtumia koetaan kaupungeissa, kylissä ja luonnossa. Kyseessä on usean vuoden matka, joka huipentuu vuoteen 2026. ARToulu-taidealue on osa Oulu2026-kulttuuriohjelmaa ja kulttuuri-ilmastonmuutosta.
