Pikinen Poloku avautuu 11.6. uusin teoksin
Pikisaaren rantoja, metsiköitä ja Vanhan Villatehtaan pihapiiriä kiertelevällä ympäristötaidepolulla Oulussa voi kesällä 2022 kokea 17 teosta yhteensä 21 taiteilijalta. Tänä vuonna Vanhan Villatehtaan taiteilijoilla on ollut mahdollisuus kutsua mukaan työpari teosta toteuttamaan. Työparien toteuttamia onkin teoksista seitsemän. Polku jatkuu syyskuun loppuun asti.
Neljättä kertaa nykymuodossaan toteutettava ympäristötaidepolku Pikinen Poloku tuo elämyksellisen ympäristötaiteen jälleen kaupunkiluontoon. Polku on avoinna 11.6.–30.9.2022.
Tänä kesänä taidepolkualue laajenee. Alue alkaa Pajakadun kohdalta rantapolulta, kiertää Vanhan Villatehtaan pihapiiriin ja jatkuu Korkeasaarensillalle asti. Kokonaisuudessaan taidepolku on noin kilometrin pituinen.
Aiempina kesinä on Pikisellä Polulla riittänyt runsaasti kulkijoita koko tapahtuman ajan. Koska tapahtuma on esteetön, ilmainen ja sopii kaiken ikäiselle yleisölle, on se ollut myös lasten kanssa liikkuvien suosiossa. Pikinen Poloku onkin vakiintunut osaksi Oulun kesää.
”Yleisö on selvästi iloinnut teosten etsimisestä ja taiteen kohtaamisesta Pikisaaren miljöössä”, tapahtuman tuottaja Henna Raitala toteaa.
Kehittyvä Pikinen Poloku osana kulttuurisaarta
Pikistä Polokua halutaan kehittää jatkuvasti, ja myös lähestyvää Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuotta ajatellen.
”Kulttuuria ei kuitenkaan tehdä vain yhtä vuotta varten, vaan toiminta on aina pitkäjännitteistä”, Pikisen Polun taiteilija, Vanhalla Villatehtaalla työskentelevä Leena Kangas kertoo. ”Taiteilijatyöhuoneet ovat saaren kulttuuritoiminnan ydintä, elävää, ympäri vuoden sinnikkäänä jatkuvaa tekemistä.”
Pikisaaressa työskentelee suuri joukko ammattitaiteilijoita ja kulttuurialan työläisiä. Pikinen Poloku on yksi tapahtumista, joka avaa heidän työskentelyään yleisölle. Samalla Pikinen Poloku tuo osaltaan esille Pikisaarta ja sen potentiaalia ja tulevaisuutta kulttuurisaarena, joka tunnetaan sekä Oulussa että valtakunnallisesti.
”Haluamme myös kehittää tapahtumaa aktiivisesti siihen suuntaan, että sen työllistävä – ja talkootyön sijaan oikein palkattu – merkitys taiteilijoille kasvaa,” Raitala kertoo.
Tänä vuonna Pikinen Poloku tekee yhteistyötä Pikisaareen palaavan Pikipopin sekä mm. alueen ravintolayrittäjien kanssa.
Mitä on ympäristötaide?
Pikinen Poloku -ympäristötaidepolun perusidea on, että taidetta ja sen tuomia elämyksiä voi kokea ulkoilmassa, luonnon ja maiseman kanssa vuoropuhelussa. Teokset ovat ammattitaiteilijoiden toteuttamia veistoksia, maalauksia ja installaatioita: yllättäviä teoksia oivaltavissa paikoissa yleisön löydettäväksi. Polun sijainti mahdollistaa taiteen kokemisen sekä suunnitellusti että sattumalta.
Pikisen Polun periaatteena on ympäristön ja luonnon kunnioitus.
“Pikisaari on Oulun helmi, jota on syytä hellästi kohdella. Se on ainutlaatuinen ja herkkä ympäristö työskennellä ja toimia”, Pikisen Polun taiteilija Päivi Pussila sanoo.
Polun paikkasidonnaiset teokset kääntävät katseen lähelle ja toimivat näin myös saaren miljöötä ja luontoa suojelevasti.
”Pikisaari on ympäristönä mielenkiintoinen, koska saaren rannat ja metsiköt eivät ole vain puhtaasti luontoa vaan rajatilaa luonnon ja ihmisen tekemän välillä. Samoin on polun teosten kanssa. Nekin jakaantuvat tavallaan kahteen osaan: toiset taipuvat enemmän osaksi luontoa, toiset enemmän kohti rakennettua ympäristöä”, Kangas kuvailee.
Teosten elinkaari vaihtelee. Useimmat teoksista ovat paikoillaan kesän ajan syyskuun loppuun asti. Muutamat voivat jäädä pitemmäksi aikaa ja kehittyä alueen maamerkeiksi.
Pikisen Polun taiteilijat 2022:
Jari Huhta
Helena Kaikkonen
Leena Kangas & Opri Heikkinen
Helena Kankaansyrjä
Anu Kolmonen
Sakari Matinlauri & Ari Järvinen
Kirsti Muinonen
Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä
Jyrki Poussu & Sirja-Erika Virpikari
Päivi Pussila
Lauri Rankka
Kari Södö & Tuomas Korkalo
Raimo Törhönen
Raimo Törhönen & Tuomo Kangasmaa
Veikko Törmänen & Otso Törmänen
Lataa medialle suunnattu aineistopaketti (zip, n. 6 MB): https://bit.ly/pp2022-medialle
Paketti sisältää mm. tekstidokumentin Pikisen Polun taiteilijoista ja teoksista numerojärjestyksessä, karttoja sekä Vanhan Villatehtaan ja Pikisen Polun logot.
Lisätietoja
Leena Kangas, kuvataiteilija, Pikinen Poloku, 044 560 0698
Henna Raitala, tuottaja, graafinen suunnittelija, 040 727 0941
Pikisen Polun www-sivut: vanhavillatehdas.fi/pikinenpoloku2022
Pikinen Poloku -ryhmä Facebookissa: fb.com/groups/pikinenpoloku
Vanha Villatehdas ja Pikinen Poloku Instagramissa: instagram.com/vanhavillatehdas


